مجله اینترنتی رمز موفقیت

17 درس کار و زندگی در مصاحبه‌ای با جکی چان

هرگز برای شروع کردن دیر نیست

اگر با دیروزت خرسند نبودی، تلاش کن امروزی متفاوت خلق کنی

یکجا نمان! بهتر از دیروزت باش

با عضویت در خبرنامه از آخرین مطالب مطلع شوید
کانال تلگرام ما
جملات الهام‌بخش موفقیت شما
ir_success@

در شگفتم که او چقدر طبیعی و بی شیله پیله با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کند، لازم به ذکر نیست که علیرغم عدم تسلط کامل وی به زبان انگلیسی، چقدر با مهارت این کار را انجام می‌دهد. من با این ذهنیت که یک مصاحبه‌ی 90 دقیقه‌ای همراه با خنده‌ها و داستان‌های جالب با وی خواهم داشت وارد استودیو شدم، در حالی که با چیزی بیشتر از حد انتظار خود مواجه شدم. من از هوش و خرد وی که با چاشنی خنده و سرگرمی همراه بود واقعاً حیرت‌زده شدم.

او شخصیتی واقعی، بی‌ریا، و روراست داشت؛ ستاره شدنش باعث خودبینی و یا فاصله گرفتن وی از مردم نشد.

آنچه جکی چان از زندگی و کار به من آموخت

در این نوشتار، نکات قابل تاملی که جکی چان با خلوص نیت و دوستانه با ما در میان گذاشت را برایتان بازگو می‌کنم.

بخوانید، فکر کنید، درنگ کنید، و اگر برای شما منطقی بودند، در زندگی و کار خود بکار گیرید.

1.

در گفتگو با پسرش:

اگر توانمند هستی، پس به پولهای من نیاز نداری. اگر توانمند نیستی، همه‌ی پول‌های مرا با ولخرجی بر باد می‌دهی.

با سعی و همت خودتان پول درآورید. انتظار نداشته باشید کس دیگری خرج شما و آرزوهای شما را بدهد.

2.

«من نیستم، من اون کارها رو نمی‌تونم انجام بدم» این را به کارگردان‌هایی می‌گویم که می‌خواهند مرا با بازی در کنار یک دختر خوشگل به صورت یک سوپرقهرمان نشان دهند.

شهامت داشته و خودتان باشید، حتی اگر معنی‌اش گفتن «نه» به یک موقعیت جذاب، دل‌چسب و فوق‌العاده‌ای باشد که از شما می‌خواهند قبول کنید. اگر قرار گرفتن در آن موقعیت، شخصیت شما را زیر سوال می‌برد پس با شهامت آن را رد کنید.

3.

می‌خواستم خودم را نشان بدهم پس شروع کردم برعکس بروس لی عمل کنم.

برند خودتان را از وجود و شخصیت واقعی خودتان خلق کنید نه آنطور که دیگران می‌خواهند یا خودتان در ذهن خود فکر می‌کنید. خودتان باشید و از روی صمیمیت و دوستی با خود واقعی‌تان کنار بیایید.

4.

آنچه در فیلم‌هایم می‌بینید، خود واقعی من است، زندگی واقعی من. خنده‌دار، شاد و خوشحال، انگلیسی دست و پا شکسته. من همینم.

حتی به عنوان یک هنرپیشه، می‌توانید شخصیت خود را هم‌زمان با کارتان حفظ کنید و با خودتان صادق باشید. نقش بازی کردن مثل میمون، شایسته‌ی این زندگی نیست. خودِ واقعی‌تان خیلی بیشتر برازنده شماست.

5.

این سخن در مورد امور خیریه است که حتی با اینکه در ابتدا علاقه‌ای بدان نداشت، چقدر او را تحت تاثیر قرار داد:

پرداختن به امور خیریه، زندگی‌ام را تغییر داد. نیاز نیست کارهای بزرگ بکنی. با چیزهای کوچک هم می‌توانی.

بخشش و کمک به نیازمندان می‌تواند نیروی بزرگی در راستای تغییر این جهان باشد، و شما با تاثیری هر چند کوچک هم می‌توانید در این کار سهیم باشید. کمیت مهم نیست. هر کاری از دست‌تان ساخته است انجام دهید.

6.

حالا دیگه خودم فیلم‌هایم را می‌سازم و نه تنها برای چین یا هنگ‌کنگ یا امریکا، بلکه برای کل جهان می‌سازم که همه تماشا کنند.

بزرگ بیاندیشید و محصول خود را در مقیاس جهانی عرضه کنید. چه چیزی برای عرضه دارید؟ آیا با این کار خرسند می‌شوید؟ آیا می‌خواهید از آن استقبال کنند؟

7.

عاشق روش قدیمی فیلم‌سازی هستم. یک دوربین. یک زاویه. بدون بدل‌کاری. برداشتهای خیلی زیاد از هر صحنه و کار واقعاً طاقت‌فرسا. ولی سینمای امروز: راحت! خیلی راحت!

درباره روشهای قدیمی به عنوان روشهایی منسوخ و بلا‌استفاده، زود قضاوت نکنید. در روشهای قدیمی شغل خود کنکاش کنید و درس بگیرید. این کار شما را برای آنچه در پیش دارید آماده می‌سازد.

8.

دیدم باید سرنوشتم را انتخاب کنم، در کاری بهترین باشم. چه کاری را دوست دارم؟

در زندگی‌تان آگاهانه گام بردارید، با قصد و هدفی روشن. با امواج به این سو و آن سو نروید. در جهت رویاهایتان شنا کنید. از خود بپرسید دنبال چه هستید و چه آینده‌ای را دوست دارید آنگاه در پی آن بروید و آن را خلق کنید.

9.

دوست دارم فیلم‌هایی بسازم که طنزی عالی داشته باشد و فیلم‌هایی که خشونت در آن نباشد. فیلم‌هایی دوست دارم که بتوانم آن را به پسر خودم نشان بدهم.

دوست دارید حرفه شما چه بازتابی از خودتان داشته باشد؟ و چه معیارهایی دارید که باید حتماً رعایت شود؟

10.

یاد بگیرید چگونه هر کاری را ذره ذره انجام دهید – لازم نیست در آن کار حرفه‌ای باشید ولی باید درباره کار خود آگاهی کامل داشته باشید. من بلدم چطور یک کارگردان، هنرپیشه، تولیدکننده، بدل‌کار، فیلم‌بردار، نورپرداز، و … بقیه را شما بگویید.

اگر می‌خواهید برتر از دیگران باشید، از کار خود و همه‌ی ابعاد آن اطلاعات کامل – واقعاً کامل — داشته باشید. همه‌ی شک و شبهه‌ها را برطرف کنید و اعتماد به نفس داشته باشید. بدانید کارها چطور پیش می‌رود، نیازهای خود را بدانید، دائماً در حال یادگیری در مورد حرفه‌ی خود باشید.

11.

در ابتدا اصلاً به حساب نمی‌آمدم، از بروس لی و فیلم‌های دیگر چیزهای زیادی یاد گرفتم ، با این حال خیلی عقب بودم، ولی کارگردان‌ها را نگاه می‌کردم و طرز کارشان را رصد می‌کردم، می‌خواستم بزرگترین هنرپیشه باشم، می‌خواستم کارها را بهتر از هر کس دیگری انجام دهم. و این کار را کردم، و جواب گرفتم.

کارتان هر چه که باشد، آنقدر خوب انجام دهید که مجبور شوند شما را به حساب بیاورند. حتی اگر کار سطح پایینی در رسته شغلی خود دارید، از آن خرسند باشید و کارتان را عالی انجام دهید. خودشان متوجه شما می‌شوند.

12.

تماشاچیان فیلم را تماشا می‌کنند ولی من تماشاچیان و واکنش آنها را نگاه می‌کنم. برای مثال، در یک فیلم درام انتظار ندارید که تماشاچی روی صندلی‌اش حرکتی بکند – توقع شما این است که به پرده نمایش خیره شود. ولی در یک فیلم اکشن، شما می‌خواهید آنها روی صندلی‌شان آرام و قرار نداشته باشند.

مطمئن باشید که خیلی خوب مراقب بازار خود، خوانندگان خود، هواداران خود، و مشتریان بالقوه خود هستید. آنها واقعاً چه چیزی می‌خواهند؟ واکنش آنها به محصولات پیشنهادی شما چیست؟ چکار می‌توانید بکنید تا آنها مثل طرفداران جکی چان مشتری دائمی شما باشند ؟

13.

یکبار، 3 ماه طول کشید تا یک کلیپ 6 دقیقه‌ای را فیلم‌برداری کنیم!

محصول نهایی که بدست شما می‌رسد شاید خیلی ساده و راحت به نظر برسد ولی همین محصول با صرف زمان زیاد و عرق ریختن تهیه شده است. پس هرگز با نگاه کردن سرسری به نتیجه‌ی کار یک نفر، بدون اینکه بدانید چه زحماتی برای خلق آن کشیده شده، نگویید، «خودم هم میتونستم این کار رو بکنم!»،.

14.

شاید پیر شده باشم ولی هنوز سریع و چابک هستم!

نگذارید سن شما مانع تحقق رویاهای‌تان شود. اگر متعهد باشید، تصمیم بگیرید و عمل کنید، در هر سنی می‌توانید شور و اشتیاق داشته باشید.

15.

من هیچوقت با خودم فکر نمی‌کنم یک اعجوبه یا یک ستاره بزرگ هستم.

وقتی به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا می‌کنید، فروتن بودن یکی از بزرگترین دست‌آوردهای شما در این مسیر باشد. فروتن باشید. هر چقدر هم موفقیت شما بزرگ باشد، نگذارید باد غرور در سرتان بیفتد.

16.

هرگز نخواستم مثل بروس لی باشم. فقط یک بروس لی وجود دارد، نه بروس لی دومی. من فقط می‌خواستم جکی چان باشم، می‌خواستم خودم باشم.

خودتان باشید، نه یک کپی از کسی که دوست دارید و تحسین می‌کنید. از کارهایشان بیاموزید و بروید همان کار را حتی بهتر و با سبک خودتان انجام دهید. قبول کنید که خودتان – هر طور که باشید – از کپی دیگران بهتر هستید.

17.

دوست دارم میراث هنری من تا صد سال بعد هم بیننده داشته باشد. مردم آنها را تماشا کنند و بخندند و هنوز هم فیلم‌هایم لذت‌بخش باشد.

میراث شما تا چه زمانی بعد از شما باقی می‌ماند؟ چه چیزی به یادگار باقی می‌گذارید که در گذر زمان زنده می‌ماند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.