مجله اینترنتی رمز موفقیت

راهکارهای عملی کسب موفقیت در زندگی

شما همواره در حال تغییر هستید. اگر متوجه این واقعیت هستید و قدمهای لازم را برمی‌دارید، که بسیار عالیست. اگر حتی به این موضوع فکر هم نمی‌کنید، پس دارید اوضاع را بدتر می‌کنید.

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که هیچ چیزی در حد کمال نیست. هر لحظه از زندگی ما تحت تاثیر دهها عوامل بیرونی مثل اطرافیان، دیگر اشخاص و رویدادهای روزمره قرار دارد. و شما بر بیشتر این عوامل کنترلی ندارید.

چیزی که شما می‌توانید بر آن کنترل داشته باشید، جهتی است که انتخاب می‌کنید، تغییریست که تجربه می‌کنید، و اینکه فردا بهتر از امروزتان باشید یا خیر.

همه‌ی اینها از کجا شروع می‌شود

همه‌ی اینها از آنجا شروع می‌شود که شما به این درک می‌رسید که زندگی بهتری می‌خواهید، که ظرفیت شما بیشتر از این است، که شما می‌توانید بهتر از این زندگی کنید و براستی هم لیاقتش را دارید.

این بدان معنی‌ست که شما از وضعیت کنونی چندان خشنود نیستید. از زندگیتان آن لذت دلخواه را نمی‌برید، از زندگی متوسط و شخص متوسط بودن خسته شده‌اید.

افسرده نشوید. شما به درک درستی رسیده‌اید و اکنون علت را دریافته‌اید.

حتی اگر تنها کاری که تا کنون کردید این بود که نسبت به موفق نبودن، زندگی دلخواه نداشتن، و یا داشتن چیزهایی در زندگی که دوستشان ندارید، احساس بدی پیدا کردید، پس بدانید که اکنون در مسیر درستی گام نهاده‌اید.

همه‌ی اینها با عدم رضایت شروع می‌شود.

چون وقتی که این احساس عدم رضایت را پیدا کردید، تازه در ذهنتان تصور می‌کنید که اگر وضعیت کنونی را تغییر دهید زندگیتان چگونه خواهد بود. سپس تصورات متفاوتی را در ذهنتان خلق می‌کنید و خودتان را از نو پیدا می‌کنید. آنگاه شخصیت بهتری از خود تجسم می‌کنید، عادتهای خوب، عزم راسخ و اراده قویتری برای خود می‌خواهید، اهداف والاتری انتخاب می‌کنید، به این اهداف تمرکز بیشتری می‌کنید و الگوی خودتان می‌شوید. و سرانجام زندگی کنونی را دگرگون کرده و زندگی ایده‌ال خود را جایگزین می‌کنید. یا دست‌کم نگرانیها و مشکلات کنونی را به دست فراموشی می‌سپارید و بدون نگرانی در کنار خانواده زندگی می‌کنید.

این دیدگاه زندگی شما را استوارتر و باانگیزه‌تر می‌کند، همه چیز را امکانپذیر می‌کند، و نور امید را نمایان می‌سازد.

شاید اینها را ساعتی بعد فراموش کنید، ولی ناخشنودی شما از زندگی سر جایش باقیست. فردا و فرداهای دیگر دوباره ظاهر می‌شود. و شما این سناریو را دوباره و چندباره تجسم می‌کنید.

آنگاه به این سمت هدایت می‌شوید که …

تصمیم به تغییر بگیرید

تصمیمها قدرتمند هستند. به عقیده من، روشن ساختن این موضوع که شما هدفی دارید و تصمیم می‌گیرید برای رسیدن بدان دست به عمل بزنید، گامی اجتناب‌ناپذیر برای تغییر زندگی شما به سوی بهتر شدن است.

شفاف باشید

داشتن یک طرح به شما کمک می‌کند به خواسته‌های خود دست پیدا کنید. این طرح، راهنمای شما در این سفر است، و باید متشکل از گامهای روشنی باشد که هر روز باید بردارید و دقیقاً ببینید چه کارهایی باید بکنید، حتی در مواقعی که احساس سرخوردگی و بی‌انگیزگی می‌کنید.

پس خواسته‌ی خود را روی کاغذ بنویسید. ارزشها، نقاط قوتها، آرزوها، رویاها، شرایط کنونی، کارهایی که قبلاً انجام دادید و نتیجه‌بخش بود، چگونگی موفقیت دیگران، و … همه اینها را در نظر داشته باشید.

حالا به شما توضیح می‌دهم چطور باید هدفگذاری کنید:

استراتژی هدفگذاری شما سندی است که بصورت مکتوب در آن می‌نویسید چه کارهایی باید بکنید که به اهدافتان در یک سال آینده دست پیدا کنید.

استراتژی هدفگذاری شما فرآیندی است که به شما تضمین می‌دهد که چکار انجام بدهید، چگونه آنرا انجام بدهید و چه وقت آنرا انجام بدهید…

تعیین هدف باید بدینگونه باشد:

 • بر طبق سطح درک و اطلاعات شما تنظیم و تعیین شده باشد
 • بزرگی هدف شما به اندازه شدت انگیزه شما باشد. انگیزه بیشتر، هدف بزرگتر
 • بطور مرتب و پیوسته در ذهن تکرار و تجسم شود (شستشوی مغزی) تا منبع نیرو برای الهام به شما باشد
 • حد و اندازه داشته باشد (چیزی که قابل اندازه‌گیری باشد قابل انجام دادن است)
 • اجرایی باشد و هر روز با کمی وقت روی آن کار کنید
 • تا جای ممکن چیزی دیدنی از آن خلق کنید تا چشمتان ببیند و مغزتان تصور کند که هدفتان نه تنها انجام‌شدنی است بلکه بخشی از آن انجام شده و به واقعیت درآمده است

در واقع اگر جهتی برای حرکت نداشته باشید، یک دستورالعمل گام به گام و یک هدف نهایی نداشته باشید، مطمئناً به هیچ‌کجا نمی‌رسید. اکنون که این کارها را انجام می‌دهید، هر عملی که از شما سر می‌زند به نحوی با هدفتان ارتباط دارد. و هر وقت هنگام تصمیم‌گیری در مورد چیزی دچار تردید هستید، تصمیمی را انتخاب کنید که مربوط به هدفتان است.

همۀ اینها به شما کمک می‌کند که تصویر بزرگتر را ببینید (هدف نهایی)، بلندمدت فکر کنید، در مورد تغییرتان جدی باشید، و گامهای عملی برای رسیدن به آن بردارید.

کارهایی که باید بکنید

هر تغییری که بخواهید در زندگیتان بدهید لازم است که خودتان را هم تغییر دهید.

برای پیشرفت کردن لازم است که مهارتها و عادتهای جدیدی فرا گیرید، چیزهای بیشتری یاد بگیرید و نیز لازم است روش، طرز تفکر، و نگرش خود را تغییر دهید.

پس از مدتی که در این مسیر حرکت کردید، متوجه می‌شوید که انگیزه شما، اعتماد به نفس شما و تمرکز فکری‌ شما بیشتر و بهتر می‌شود، و در این حالت فرصتهایی بدست می‌آورید که تا پیش از این حتی فکرش را هم نمی‌کردید.

این حالت به شما کمک می‌کند حرفتان را بزنید، بیرون بروید، و کسانی را پیدا کنید که شما را در رسیدن به هدفتان یاری می‌رسانند.

در این لحظه است که سعی می‌کنید با چیزهای جدید روبرو شوید و با ترس خود مقابله کنید، ایده‌های جدید را با آغوش باز بپذیرید، و تجربه بیشتر کسب کنید و ابتکار بیشتری هم از خود نشان دهید.

اکنون در اینجا مواردی را یادآور می‌شوم که می‌توانید روی آنها کار کنید. موارد زیر در این تغییر و دگرگونی به شما کمک می‌کنند و سرانجام پایه‌های موفقیت شما را پی می‌نهند:

عادتهای خود را تغییر دهید

اعمال روزانه‌ی شما تعیین کننده‌ی آینده‌تان و شخصیت آینده‌تان است. اگر عادتهای مثبت، موفقیت‌آمیز و رفتارهای سالم را جایگزین کنید، و فقط کارهایی بکنید که اشخاص موفق، مصمم و پیشتاز انجام می‌دهند، شما هم پس از مدتی یکی از آنها خواهید شد.

در اینجا تعدادی از عادتهای مهم را ذکر می‌کنم که اگر بصورت روزانه تکرار و تمرین شود کمک می‌کند به نتایج خوبی برسید و انضباط و نظم و ترتیب داشته باشید:

 • سحرخیزی
 • انجام کارهای روتین صبحگاهی با برنامه قبلی
 • تمرین صبحگاهی
 • صبحانه کامل
 • خواب کافی
 • مطالعه
 • خواندن روزنامه و مجله

طرزفکرتان را تغییر دهید

کار بعدی که باید بکنید در مورد طرزفکرتان است.

تفکر کنید، موفقیت را تجسم کنید، مثبت و خوشبین باشید با افراد باهوش هم‌صحبت شوید و آگاهی خود را افزایش دهید، ایده‌های مبتکرانه خلق کنید، سعی کنید که فقط به یک موضوع برای مدتی مشخص تمرکز کنید.

یک راهنما پیدا کنید و آنرا بخوانید. مطالب مفید را در سایتها دنبال کنید، به فایلهای صوتی گوش کنید، زندگینامه‌ها، داستانهای موفقیت و ادبیات کلاسیک را بخوانید و بررسی کنید.

هرگز آموختن را متوقف نکنید. آموختن یک فرآیند مادام‌العمر است که صرفاً باعث می‌شود راههای جدیدی برای حل مسائل قدیمی پیدا کنید، کمک می‌کند با ایده‌های بزرگی بیایید و آنها را با هوشمندانه‌ترین و سریعترین راه ممکن در زندگی‌تان بکار گیرید.

تغییر از ذهنتان شروع می‌شود و قبل از بروز نشانه‌های آن در زندگی واقعی، در ذهنتان شکل می‌گیرد. و به همین خاطر است که خلاص شدن از محدودیتهای ذهنی که هم اکنون دارید اهمیت خاصی پیدا می‌کند.

یاد بگیرید که چگونه نگرانیها و تردیدها را کنار بگذارید، امروز فردا نکنید، از شکست نهراسید، از قضاوت دیگران نترسید. غفلتها و یادآوری خاطرات گذشته را کنار بگذارید.

همه‌ی اینها نتیجه تلاش پیوسته شما برای افزایش علم و آگاهی است، اینکه خود را بشناسید و به همه‌ی زمینه‌های زندگی توجه کنید و اصلاحات لازم را انجام دهید. تمرین، تمرین، تمرین.

اولویت‌بندی

چیزهای مهم را بشناسید و به باقی چیزها با بی‌رحمی بگویید ” نه “. در این حالت هدف شما همان است. اگر می‌خواهید زندگیتان و خودتان را تغییر دهید، باید وقتتان را با کارهایی پر کنید که شما را به آن سمت بکشاند و کارهایی که انرژی شما را به هدر می‌دهند حذف کنید.

موضوع این است که اگر خودتان وقتتان را مدیریت و استفاده نکنید، دیگران اینکار را می‌کنند.

شاید فکر کنید که سرتان خیلی شلوغ است و وقت ندارید به اهدافتان فکر کنید و روی آنها کار کنید. اما حقیقت این است که خیلی از کارها غیرضروری است که توسط کس دیگری قابل انجام است، و در بلندمدت نفعی به حالتان ندارد.

وقت پیدا نمی‌کنید. وقت ایجاد کنید!

وظیفه شما حالا این است که وقت بگذارید و هر روز کارهایی بکنید که به هدفتان نزدیکتر شوید – و این کار با پیروی از گامهای عملی که با دقت آن را تنظیم کرده و نوشته‌اید امکانپذیر است.

که ما را به سمت آخرین چیزی که باید به خاطر داشته باشیم هدایت می‌کند…

اراده قوی

اگر همه‌ی کارهایی که در بالا گفته شد را با نهایت توجه و تلاش انجام دهید، اگر در این مسیر ثابت قدم نباشید، همچنان پیشرفتی را مشاهده نمی‌کنید.

هر کاری که امروز بکنید، نیاز به نیروی اراده دارید تا فردا صبح برخیزید و دوباره آن را انجام دهید.

به همین علت است که باید تفکر بلندمدت را در خود تقویت کنید، و دنبال نتایج زودرس نباشید و صبر داشته باشید. حالا می‌دانید که کارهای شما چقدر تاثیرگذار است، و اگر با صبر و متانت هرچقدر که وقت بگیرد آن را انجام دهید، به نتایجی می‌رسید که تصورش را هم نکرده‌اید.

چه احساسی در مورد تغییر دارید؟ می‌خواهم بدانم نظر شما را در مورد مطالبی که در بالا بحث کردم چیست. نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و در موفقیت همدیگر سهیم باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.