مجله اینترنتی رمز موفقیت

20 قانون طلایی پول برای کسب ثروت – بخش اول

بخش اول

کسانی که در زندگی موفق و ثروتمند شدند راه استفاده از پول در جهت منافع‌شان را بخوبی آموخته‌اند.آنها اینکار را با پیروی از اصول و قوانین معینی کردند که طی سالیان متمادی بدست آمده‌اند. نتیجه اینکه آنها قادر به جمع‌آوری ثروت و لذت بردن از استقلال مالی‌ای می‌باشند که ثروت‌شان برایشان به ارمغان می‌آورد.

مردم ناموفق، یعنی کسانی که علیرغم فرصتهای بیشماری که برای تغییر زندگی‌شان به آنها رو می‌کند، تمایل به ماندن در فقر دارند، زیرا از این قوانین ثروتمندی پیروی نمی‌کنند.

در حقیقت، در اکثر مواقع دقیقاً متضاد این قوانین عمل می‌شود که نتیجه‌اش نسبت به تجربه‌ای که ثروتمندان دارند کاملاً معکوس است. بنابراین این افراد بجای کسب ثروت تمایل دارند آنرا از دست بدهند و برده‌ی بدهیهایی شوند که هیچگاه قدرت خلاصی از آنرا پیدا نمی‌کنند.

مفهوم همه‌ی اینها این است که وقتی صحبت از پول می‌شود، شما در حقیقت دو انتخاب پیش رو دارید: یا از قوانین صحیح پیروی کنید و پول درآورید، یا اینکه از قوانین اشتباه پیروی کنید و پولتان را از دست بدهید. حد وسطی در کار نیست.

در این مطلب قصد داریم به 20 قانون پول که توسط برایان تریسی ارائه شد نگاهی بیندازیم. بنابراین بیایید از اولین قانون شروع کنیم: قانون علت و معلول.

1 . قانون علت و معلول

قانون علت و معلول می‌گوید که هر چیزی که روی می‌دهد علتی دارد زیرا برای هر معلول باید علتی وجود داشته باشد.

این قانون بسیار ساده و قابل فهم است، ثروتمندان ثروتمندند برای اینکه کارهایی می‌کنند که آنها را ثروتمند می‌کند، و فقیرها فقیر هستند برای اینکه کارهایی می‌کنند که آنها را فقیر می‌کند.

بعنوان مثال، یک فرد ثروتمند تلاشهایش را در جهت جمع‌آوری کالاهای سرمایه‌ای متمرکز می‌کند مثل فلزات باارزشی مانند طلا و نقره که به مرور زمان به قیمت‌شان افزوده می‌شود.

از طرف دیگر افراد فقیر تلاشهایشان در جهت جمع‌آوری بدهی صرف می‌کنند، مثل لوازم الکترونیک گرانقیمت یا خودروهای پر زوق و برق که که به مرور زمان دچار کاهش قیمت می‌شوند.

قانون علت و معلول همین را می‌گوید. هر کاری که می‌کنید یک بازتاب مثبت یا منفی در پی دارد که نتیجه‌ی مستقیم عملکرد خودتان است.

علت و معلول در زندگی

قانون علت و معلول نه تنها در مسائل مالی شخصی، بلکه در تمام جنبه‌های دیگر زندگی کاربرد دارد. برای مثال میزان موفقیت شما در حال حاضر تا حد زیادی به عملکرد شما در گذشته وابسته است.

اگر بیشتر وقت‌تان را در تلاش برای بهتر شدن صرف می‌کنید، طبق قانون علت و معلول، مهارتها و دانش‌تان به اندازه ساعتهایی که برای بهتر شدن وقت گذاشتید بهبود و افزایش می‌یابد.

بهمان ترتیب اگر بیشتر وقت خودتان را صرف تماشای تلویزیون و بازیهای کامپیوتری بکنید، طبق قانون علت و معلول، میزان شکست و پسرفتی که تجربه می‌کنید به اندازه وقتی است که برای این سرگرمیها گذاشتید بجای اینکه بر کارهای مهم و درازمدت تلاش و تمرکز کنید.

وقتیکه نگریستن بر اطرافتان را با چشم علت و معلولی شروع کنید، درمی‌یابید که دیدگاهتان تا حد زیادی واضح‌تر و شفاف‌تر می‌شود طوریکه خیلی زود دیدگاهتان سرشار از تصوراتی درباره شانس، بخت خوب یا بخت بد می‌شود.

در نتیجه، به این حقیقت می‌رسید که جایگاه کنونی شما نتیجه‌ی عملکرد گذشته‌ی شماست، و جایگاهی که در آینده خواهید داشت با اعمالی که امروز انجام می‌دهید تعیین می‌شود.

نتیجه‌گیری

موفقیت مالی، به بیان خیلی ساده، نتیجه‌ی کارهای معینی از جانب شماست. آنچه اکنون می‌کارید در آینده درو خواهید کرد.

بنابراین برای ثروتمند شدن، باید کارهایی که پول بیشتری به زندگی‌تان می‌آورند را تشخیص دهید، و آنقدر آن کارها را تکرار کنید تا به آن درجه از ثروت که شما را راضی می‌کند دست پیدا کنید.

2 . قانون اعتقاد

قانون اعتقاد بیان می‌کند که آنچه شما آنرا باور دارید و آنرا احساس می‌کنید در نهایت بعنوان یک واقعیت به زندگی‌تان خواهد آمد.

این قانون همچنین بیان می‌کند که اعمالتان در راستای چیزهاییست که بدان اعتقاد دارید خصوصاً باورهایی که نسبت به خودتان دارید.

اعتقاداتی که در مورد پول دارید مثل فیلتری در مغز شما عمل می‌کند. این اعتقادات اجازه می‌دهند چیزهایی که باور دارید را ببینید، و چیزهایی که باور ندارید را از دید شما پنهان می‌کنند. این موضوع تاثیر مستقیمی بر نوع رفتار و عملکرد شما دارد و همینطور بر پولی که می‌خواهید بدست آورید.

بعنوان مثال، در نظر بگیرید که شخصی باور دارد که همیشه فقیر خواهد ماند و هیچ کاری نیست که بتواند برای افزایش درآمد خود انجام دهد.

این نوع اعتقاد باعث می‌شود این شخص عملکرد خود را طوری محدود کند که خود را در فقر نگه دارد و چشمش بروی فرصتهای مالی که پیش می‌آید بسته بماند. در نتیجه او باقی زندگی خود را محتملاً در تنگنای مالی بسر می‌برد و قفل بسته‌ی ذهنش او را در فقر نگه می‌دارد.

اما اکنون شخصی را در نظر بگیرید که این باور را در خود پرورانده است که یک روز به درآمد سرشاری دست خواهد یافت. فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌آفتد؟ از آنجاییکه این شخص خود را اسیر این اعتقادش می‌کند، دست به کارهایی می‌زند که قبلاً هرگز آنرا انجام نداد.

مثلاً بجای اینکه پولش را برای چیزهایی که واقعاً لازم ندارد هدر بدهد، بدنبال پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و استفاده عاقلانه از پول می‌روند.

نتیجه‌ی مستقیم اعتقادشان منجر به این می‌شود که این افراد بطرز شگرفی شانس‌شان را برای دستیابی به اهداف مالی افزایش می‌دهند.

نتیجه‌گیری

اعتقادتان نسبت به پول و وضعیت کنونی و آینده مالی خودتان را دست‌کم نگیرید. لازمه‌ی ثروتمند شدن، داشتن باورهای مثبت است، در حالیکه باورهای منفی و محدودکننده باعث نگه داشتن شما در فقر می‌شود.


برای طولانی نشدن مطلب به چند بخش تقسیم شده و بتدریج ارائه می شود. لطفاً نظرات خود را باشتراک بگذارید.

ادامه مطلب در بخش دوم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.