مجله اینترنتی رمز موفقیت

بزرگترین راز یک ثروتمند

هیچ چیز به او داده نشد؛ همه‌ی آنها را خودش بدست آورد.

اگر از او بپرسید، به شما هم خواهد گفت که موفقیت غیرعادی او نتیجه کاربرد مداوم “بزرگترین راز موفقیت” او است.

این راز را بصورت یک فرمول برای کسب قدرت و تمام خواسته‌هایتان در زندگی تصور کنید. این فرمول برای شما هم کار می‌کند. من مطمئن هستم. اگر بدنبال قدرت و ثروتمندی هستید، فرمول شما همین است. با این حال…

احتمالاً آن را نمی‌پذیرید چون فرمول بسیار ساده ایست.

اکثر مردم هم اینطور هستند. به نظرشان ریسک بزرگی می‌آید. چون باید بخشیدن و سخاوتمندی را از خودتان شروع کنید، و شاید دوست ندارید این کار را بکنید. فکر می‌کنید منصفانه نیست پس واقعاً تلاشی در این جهت نمی‌کنید.

با این اوصاف – اگر بتوانید به خودتان بقبولانید، و این فرمول را بکار ببرید و به تدریج ادامه دهید، تقریباً هرچیزی را که بخواهید می‌توانید داشته باشید.

شما هم در ابتدای زندگی‌تان، احتمالاً کشف کرده‌اید که فقط دو راه برای رسیدن به خواسته‌هایتان وجود دارد.

1 ) می‌توانید سعی کنید راهی برای گرفتن چیزهایی که می‌خواهید پیدا کنید.

یا

2 ) می‌توانید راهی پیدا کنید که چیزهایی که می‌خواهید به شما داده شود.

البته، “گرفتن” اغلب روشی غیراخلاقی است بنابراین این روش فرمولی درازمدت برای موفقیت نیست، و ما را به قانع کردن مردم برای گرفتن چیزهایی که می‌خواهیم وادار می‌کند.

از جهت دیگر،

چطور کسی می‌تواند دنیا را ترغیب کند که ثمره‌اش را به او بدهد؟ وقتی به موضوع فکر کنیم کمی خشن به نظر می‌رسد، ولی حقیقت دارد: بخش اعظمی از زندگی ما مبتنی بر رفتار متقابل است.

ببخش تا به تو ببخشند

اگر چیزی در این دنیا بخواهم، می‌دانم که باید آن را بدست بیاورم. خواه عشق باشد یا یک شغل یا حتی یک برخورد صمیمی از کسی، شما می‌توانید همه‌ی اینها را داشته باشید به شرطی که خودتان زودتر دست بکار شوید و دست پیش بگیرید.

همانطور که دوستم می‌گفت،

اگر خواستید مردم کارهای خوبی برای شما بکنند و بخشی از زندگی شما باشند، باید “دایره‌ی دوستان” خود را حفظ کنید.

تاکتیکی برای گرفتن چیزهایی که از دیگران می‌خواهید

“بخشیدن برای گرفتن” اولین گام راهبردی برای خلق ارزش است و خلق ارزش راز دستیابی به تمام خواسته‌هایتان است.

شما با پیشبرد این عادت که همیشه از خودتان بپرسید، “من چطور می‌توانم به این شخص یا موقعیت ارزشی بیافزایم؟” می‌توانید پیشرفت شگرفی در خودتان ایجاد کنید.

خلق ارزش، چیزی نیست که بطور طبیعی آن را بدست آورید. نیاز به تمرکز و تمرین دارد و یاد می‌گیرید که آرزوهای خود را در بدو امر کنار بگذارید و در این صورت است که قادر خواهید بود بخشش به دیگران را آغاز کنید.

رویکرد “بخشیدن برای گرفتن” شما را متبحر می‌سازد و بیشتر اشخاص موفقی که من می‌شناسم حداقل در این گام به استادی رسیده‌اند. بخشیدن برای گرفتن یک تاکتیک است. کاری ماهرانه و سیاست‌مدارانه است. نوعی خود-خدمتی است. لزوماً چیز بدی نیست ولی می‌تواند باشد.

با این حال، بخشیدن برای گرفتن، یا بخشیدن در ابتدا و بعداً به منفعت آن امیدوار بودن، ریشه‌ی همه‌ی روابط موفق است. عشق ببخشید اگر می‌خواهید عشق دریافت کنید. پیش‌تر سخن محبت‌آمیز بگویید اگر دوست دارید یکی بشنوید. صداقت ببخشید اگر می‌خواهید با شما صادق باشند. تمام ایمان و تلاش خود را در امور زندگی بکار گیرید اگر همین رفتار را از دیگران انتظار دارید.

“بخشیدن برای گرفتن” در برابر “گره‌گشایی کردن”

همیشه در حال بخشش بودن باعث می‌شود اکثراً احساس کنند که ریسک دارد و نتیجه‌بخش نیست به همین علت خود را کنار می‌کشند. دقیقاً به همین خاطر است که کسانی که می‌بخشند تا بدست آورند موفقیتهای بیشتری نسبت به حد متوسط بدست می‌آورند. کمی ریسک کردن و بخشیدن به دیگران در ابتدا باعث می‌شود آنها سریعتر از نردبان ترقی بالا روند.

بخشیدن برای گرفتن تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و به همین خاطر، بیشتر مردم زود توقف می‌کنند یعنی در همین پله‌ی اول، و فکر می‌کنند کار را تمام کرده‌اند. بخشیدن برای گرفتن عواید خودش را دارد، ولی نسبتاً محدود است و نباید همیشه منتظر پاسخ بود. اهمیت قضیه در خلق ارزش است.

واقعیت این است که، “بخشیدن برای گرفتن” تنها ظاهر قضیه است.

این فقط شروع کار است، و یک نسخه‌ی دو بعدی از خلق ارزش است… ثمربخش بودن در کوتاه‌مدت و بی‌توجهی در درازمدت.

بنابراین، چه چیزی از “بخشیدن برای گرفتن” بهتر است؟

اینکار را امتحان کنید تا شاهد تغییرات در اطرافتان باشید. سعی کنید گره از مشکل کسی بگشایید.

دوستان یا همکاران خود را پیدا کنید که در حال تقلا برای رفع گرفتاری یا فائق آمدن بر مانعی می‌باشند… محکم بایستید و به آنها بگویید، “نگران نباشید. من میدونم چیکار باید کرد.”

پیشنهاد می‌کنم این کار را بدون چشم‌داشت و منفعت شخصی انجام دهید.

گرفتاری آنها را مال خود بدانید، و با نشان دادن قدرت و عشق خود به آن شخص سعی در زدودن ناملایمات بنمایید.

“حقیقتاً شگفت‌اور است که چگونه با آموختن بخشندگی و دست ودل بازی در همه‌ی لحظات می‌توانید زندگی خود را دگرگون کنید. همانطور که می‌دانید… این کار تلاشی برای “خریدن” مردم نیست— این طرز فکر جواب نمی‌دهد. این فقط تلاشی‌ست برای اینکه بگذارید مردم بدانند که شما هرگز قصد “گرفتن” چیزی از آنها ندارید. و بودن با شما همواره بر فراز بودن است.”

امتحان کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

******

“دستیابی به خواسته‌هایتان بیشترین رضایت را در شما ایجاد می‌کند. هرچیزی که بی‌زحمت بدست آید بی‌ارزش است.” – Dave Kekich

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.