مجله اینترنتی رمز موفقیت

معرفی ایمپلنت یک روزه

ایمپلنت یک روزه که با نام ایمپلنت فوری نیز شناخته می‌شود همانطور که از نام آن پیدا است طی یک روز کلیه مراحل کاشت ایمپلنت دندان را فراهم می‌کند. عموماً ایمپلنت دندان انتخاب آن دسته از افرادی است که دندان‌های خود را از قسمت ریشه از دست داده‌اند و به دنبال جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته خود هستند. با توجه به اینکه اگر جای خالی دندان‌ها به موقع پر نشود ممکن است بیمار با تحلیل لثه و تحلیل استخوان فک روبرو شود در نتیجه فرد به دنبال آن خواهد بود تا در سریع‌ترین زمان ممکن یک جایگزین مناسب و طبیعی و در عین حال زیبا برای دندان‌های خود بیابد. ایمپلنت یک روزه این امکان را برای بیمار فراهم می‌کند تا همزمان با کشیدن دندان‌ها بتواند نصب و اجرای پایه، تاج و روکش ایمپلنت را نیز طی یک روز انجام دهد و در نتیجه در سریع‌ترین زمان ممکن صاحب دندان‌هایی زیبا و در عین حال طبیعی شود.

کاربرد ایمپلنت یک روزه

با توجه به اینکه ایمپلنت یک روزه به دلیل سرعت بالا در اجرا و نصب ایمپلنت شناخته می‌شود، در نتیجه می‌توان گفت کاربرد ایمپلنت یک روزه برای کاشت ایمپلنت دندان‌های جلویی فک بالا و پایین است زیرا این دندان‌ها اگر دچار آسیب و صدمه شوند به شدت زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند، در نتیجه باید در سریع‌ترین زمان ممکن بهترین جایگزین را برای آن‌ها انتخاب کرد که ایمپلنت یک روزه می‌تواند گزینه مناسبی برای جایگزین دندان‌های از دست رفته جلویی فک بالا و پایین باشد.

ویژگی‌های ایمپلنت یک روزه

ویژگی‌های ایمپلنت یک روزه در سرعت و کیفیت بالای آن خلاصه می‌شود. این نوع ایمپلنت در اصطلاحات دندانپزشکی به عنوان جایگذاری فوری ایمپلنت شناخته می‌شود. در واقع می‌توان اینگونه بیان کرد که در ایمپلنت یک روزه مرحله مربوط به انتظار برای جوش خوردن پایه ایمپلنت با لثه از کل مراحل کاشت ایمپلنت حذف می‌گردد و همزمان با کشیدن دندان و قرار دادن پایه ایمپلنت درون استخوان فک مراحل بعدی شامل قرار دادن اباتمنت و تاج دندان و روکش نیز بلافاصله اجرا می‌گردد.

مزایای ایمپلنت یک روزه

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت ایمپلنت یک روزه که دلیل اصلی انتخاب این نوع ایمپلنت از سوی افراد است سرعت بالای انجام آن است. به عبارتی بیمار از این طریق می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن زیبایی اولیه را به دندان‌ها و لبخند خود بازگرداند به همین دلیل فرد می‌تواند خیلی سریع اعتماد به نفس از دست رفته خود را برگرداند. همچنین انجام ایمپلنت یک روزه باعث می‌شود تا در صرف وقت خود نیز صرفه‌جویی نمایید و دوره درمان کوتاه‌تر و تعداد جلسات درمان کمتری را تجربه کنید.

مزایای ایمپلنت یک روزه

کاندیداهای مناسب برای انجام ایمپلنت یک روزه چه کسانی هستند؟

به طور کلی ایمپلنت دندان مناسب آن دسته از افرادی است که بخش زیادی از دندان‌های خود یا ریشه آن را از دست داده‌اند. در ایمپلنت یک روزه نیز این موضوع صدق می‌کند و این دسته از افراد می‌توانند از ایمپلنت فوری برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته خود استفاده کنند. همچنین با توجه به اینکه پزشک در کاشت ایمپلنت یک روزه کل مراحل درمان را طی یک جلسه انجام می‌دهد باید شرایط دندان‌ها، بافت لثه‌ها و استخوان فک بیمار مطلوب باشد تا کاندیدای مناسبی برای انجام ایمپلنت یک روزه محسوب گردد یعنی بافت لثه و استخوان فک بیمار عاری از عفونت و کاملاً سالم باشند‌. علاوه بر کلیه موارد بیمارانی که نمی‌خواهند چندین عمل جراحی برای کاشت ایمپلنت انجام دهند و در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی کنند ایمپلنت یک روزه گزینه مناسبی برای آن‌ها خواهد بود.

معایب ایمپلنت یک روزه

 • با توجه به اینکه ایمپلنت یک روزه دوره درمان کافی برای جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک را در اختیار بیمار قرار نمی‌دهد، در نتیجه چنانچه دندانپزشک دقت، توجه و تخصص کافی را در جایگذاری پایه ایمپلنت صرف نکند ممکن است فیکسچرها شل شوند و در نتیجه پایه ایمپلنت لغو شده و از استخوان فک خارج گردد.
 • اگر وضعیت استخوان فک و لثه و دندان‌های بیمار برای انجام ایمپلنت یک روزه مناسب نباشد و پزشک نتواند این موضوع را تشخیص دهد یا اینکه پزشک تخصص کافی را برای جایگذاری پایه ایمپلنت درون استخوان فک نداشته باشد این احتمال وجود دارد که فیکسچرها شل شده و در نهایت عفونت و دردهای شدید را برای بیمار به دنبال داشته باشد.
 • یکی دیگر از معایب ایمپلنت یک روزه این است که این نوع ایمپلنت به دلیل سرعت عمل بالا در اجرا تنها مناسب آن دسته از افرادی است که از تراکم استخوانی مناسب استخوان فک و سلامت لثه برخوردار هستند. به عبارتی یکی از معایب ایمپلنت یک روزه عدم امکان اجرای این نوع ایمپلنت برای همه افراد است.

مراحل انجام ایمپلنت یک روزه

 1. معاینه و بررسی شرایط و وضعیت بیمار جهت اطمینان حاصل کردن از اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای انجام ایمپلنت یک روزه است یا خیر.
 2. تزریق بی‌حسی جهت بی‌حس شدن دهان و فک
 3. ایجاد سوراخ جهت قرارگیری پایه ایمپلنت با استفاده از دریل مخصوص دندانپزشکی
 4. قرار دادن پایه ایمپلنت درون استخوان فک
 5. نصب اباتمنت روی پایه
 6. بخیه زدن لثه در صورت نیاز
 7. قالب گیری از لثه و ایمپلنت جهت ساخت روکش
 8. ارسال قالب روکش به لابراتور
 9. قرار دادن تاج دندان روی اباتمنت

تفاوت ایمپلنت یک روزه با ایمپلنت معمولی

تفاوت ایمپلنت یک روزه با ایمپلنت معمولی در این است که در ایمپلنت یک روزه فاصله زمانی چند ماهه بین اجرای پایه ایمپلنت و قرارگیری تاج وجود ندارد و همه مراحل کاشت ایمپلنت در یک جلسه و یک روز اتفاق می‌افتد. در واقع در کاشت ایمپلنت یک روزه از یک روکش موقت برای ایمپلنت استفاده می‌شود تا بدین ترتیب زمان آماده شدن روکش اصلی فرم طبیعی دندان‌ها حفظ شود. در صورتی که در کاشت ایمپلنت معمولی پس از جایگذاری پایه ایمپلنت باید چند ماه طی شود و پس از اطمینان از اتصال استخوان فک با پایه ایمپلنت تاج و روکش ایمپلنت نصب گردد. یکی از تفاوت های دیگر مهم، قیمت ایمپلنت یکروزه از معمولی بیشتر می باشد. 

تفاوت ایمپلنت یک روزه با معمولی

تعرفه ایمپلنت یک روزه

تعرفه ایمپلنت یک روزه با توجه به اینکه جنس ایمپلنت شما از تیتانیوم یا زیرکونیوم باشد متغیر خواهد بود. همچنین برند ایمپلنت نیز می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد. از جمله عوامل دیگری که می‌تواند تعرفه ایمپلنت یک روزه را تحت تاثیر قرار دهد عبارتند از میزان تجربه و مهارت دندانپزشک، مدت زمان اجرای ایمپلنت، شرایط و وضعیت استخوان فک و لثه و دندان بیمار، تعداد ایمپلنت‌های مورد نیاز و … .

نتیجه‌گیری

در نهایت می‌توان اینگونه بیان کرد که ایمپلنت یک روزه یا ایمپلنت فوری دندان با حذف یک مرحله که شامل انتظار برای اتصال استخوان فک با پایه ایمپلنت است سرعت بالایی به مراحل اجرای ایمپلنت می‌بخشد، در نتیجه اگر قصد دارید دندان‌های از دست رفته خود را خیلی سریع و به شکل کاملاً طبیعی احیا کنید می‌توانید از این روش استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.