مجله اینترنتی رمز موفقیت

20 قانون طلایی پول برای کسب ثروت – بخش چهارم

برای مطالعه بخش سوم به این لینک مراجعه نمایید.

بخش چهارم:

7 . قانون تبادل

قانون تبادل بیان می‌کند که: پول وسیله‌ایست که مردم با استفاده از آن کالا یا خدماتی را که با زحمت تولید کرده‌اند با کالا یا خدمات دیگران مبادله می‌کنند.به کلامی دیگر، این قانون عنوان می‌کند که مردم بخاطر انجام کاری یا تولید کالایی که برای دیگران ارزشمند است و تمایل دارند برایش مبلغی بپردازند برای خود درآمدی کسب می‌کنند.

بنابراین، هرچه کالا یا خدمات شما ارزشمندتر باشد، پول بیشتری در ازای آن دریافت می‌کنید.

قبل از پیدایش پول

قبل از اینکه پول ابداع شود مردم پایاپای معامله می‌کردند. یعنی تبادل کالا یا خدمات شما در مقابل کالا یا خدمات شخصی دیگر.

برای مثال، اگر شما به خانه‌ی من می‌آمدید تا سقف خانه مرا تعمیر کنید، در مقابل من هم مقداری هیزم برای بخاری خانه‌ی شما فراهم می‌کردم. به این سیستم معامله پایاپای می‌گویند، و مردم قبل از ابداع پول به این روش عمل می‌کردند.

همچنانکه جوامع بزرگتر و پرجمعیت‌تر می‌شدند، تبادل کالا یا خدمات با استفاده از وسیله‌ای مثل سکه‌ها آسانتر می‌نمود. سکه‌ها قابلیت جمع‌آوری و ذخیره‌سازی داشتند، و می‌توانستند در آینده برای تبادل یا کالا یا خدمات مورد نیاز بکار گرفته شوند.

امروزه دقیقاً به همین شیوه عمل می‌شود، فقط در کنار استفاده از سکه، از پول کاغذی و دیجیتالی هم استفاده می‌کنیم.

ما محدوده‌ی زمانی مشخصی برای دیگران کار می‌کنیم و در ازای آن مقدار مشخصی پول دریافت می‌کنیم. سپس از این پول برای خرید کالا یا خدمات ارائه شده توسط دیگران استفاده می‌کنیم و آنها هم با همین پول از کالا یا خدمات دیگران استفاده می‌کنند و این روند ادامه پیدا می‌کند.

مزد دریافتی متناسب با ارزش کالا یا خدمات است

در قانونِ تبادل، مقدار پولی که بخاطر کالا یا خدمات دریافت می‌کنید الزاماً وابسته به میزان ارزشمندی کالا یا خدمات شماست.

هر کالا یا خدماتی که متقاضی بیشتری داشته باشد و افراد کمتری آن را در اختیار داشته باشند، ارزش بالاتری خواهد داشت و پول بیشتری در ازای آن دریافت می‌کنید. این یک اصل اساسی در قانون عرضه و تقاضاست.

ارزش هر کالا بر پایه‌ی مبلغی که شخصی دیگر تمایل به پرداخت پول برای آن دارد تعیین می‌شود، بنابراین کاملاً وابسته به احساسات، نگرشها و دیدگاههای آن شخص در برابر کالایی که ارائه می‌کنید می‌باشد.

برای برخی از افراد، ممکن است کالا یا خدمات ارائه شده توسط شما بسیار باارزش باشد بنابراین تمایل دارند مبلغ بالایی در ازایش بپردازند. در حالیکه دیگران ممکن است آن را کم‌ارزش بدانند و مبلغ پایینی در ازایش می‌پردازند.

در کل می‌توان گفت سه عامل در تعیین ارزش هر چیز در دنیای واقعی مدنظر هستند: نوع کاری که انجام می‌دهید، کیفیت کاری که انجام می‌دهید و کمیابی یا فراوانی کالا یا خدماتی که ارائه می‌دهید.

بعنوان مثال اگر سختی‌های تحصیل در یک رشته حرفه‌ای و تخصصی را تحمل کنید و متخصص شوید، قطعاً دستمزد بالایی دریافت می‌کنید چون کمتر کسی می‌تواند مشابه کار شما را انجام دهد.

متقابلاً اگر در شغلی با سطح پایینی از مهارت کار کنید که هرکسی می‌تواند کار شما را بکند، قطعاً دستمزد پایینتری خواهید داشت چون رقابت دیگر کارگران باعث کاهش ارزش مهارت خاص شما می‌شود.

نتیجه‌گیری

به منظور کسب درآمد بیشتر باید ارزش کاری خود را بالا ببرید. بدین منظور شاید لازم باشد دانش یا مهارت خود را افزایش دهید یا اینکه شغلتان را عوض کنید.

هر کاری که بتوانید بکنید و برای دیگران ارزشی ایجاد کند، باعث افزایش مقدار دستمزد شما در تبادل با وقت‌تان می‌شود.

اشخاص پردرآمد در جامعه، مهارت خود را همواره بهبود می‌بخشند تا بتوانند با پیشنهاد کالا یا خدمات باارزشتر، درآمد بیشتری برای خود ایجاد کنند.

8 . قانون سرمایه

قانون سرمایه بیان می‌کند که در رابطه با پول و درآمد، باارزش‌ترین دارایی شما، سرمایه‌ی ذهنی و فیزیکی شماست. یعنی توانایی درآمدسازی.

اگر قادر باشید توانایی درآمدسازی خود برای تولید محصولات باارزش بکار گیرید، آنقدر پول بدست می‌آورید که بتوانید به تمام خواسته‌هایتان در زندگی دست یابید.

از این رو، مقدار درآمدی که امروز دارید رابطه‌ی مستقیمی با توانایی درآمدسازی شما که تاکنون در خود پرورش داده‌اید دارد. یعنی هرچه توانایی درآمدسازی شما بالاتر باشد، متقابلاً پول بیشتری بدست می‌آورید.

باارزشترین امکانات شما، زمان است

مقدار زمانی که برای انجام کاری یا چیزی صرف می‌کنید تعیین‌کننده‌ی توانایی درآمدسازی شماست. اگر نتوانید وقتتان را به خوبی مدیریت کنید، برای مثال، وقتتان را برای کارهای غیر مفید به هدر دهید، آنکاه وقتتان ارزش زیادی در کل نخواهد داشت.

بنابراین در طول یک روز تنها وقتتان است که می‌توانید با آن درآمد کسب کنید و به همین دلیل است که باید از کارهای بی‌مورد و اتلاف وقت دوری کنید و برای کارهایی که ارزشی در بلندمدت در زندگی شما ایجاد نمی‌کنند هدر ندهید.

20 قانون طلایی پول برای کسب ثروت

نکته مهم اینکه، ارزش و زمان رابطه‌ی نزدیکی با هم دارند، و عموماً، هرچه زمان بیشتری صرف کنید به همان اندازه ارزش بیشتری تولید می‌کنید.

همچنین باید ذکر کنم که در برخی موارد مثل تحویل کالا، زمان کمتر می‌تواند ارزش بالاتری برای شما خلق کند.

از این رو اگر می‌خواهید درآمد بیشتری داشته باشید و ثروتمند شوید، باید آماده باشید تا هر چقدر زمان لازم است برای تولید محصولی با ارزش صرف کنید تا دیگران برای خرید آن رغبت نشان دهند.

شما همچنین می‌توانید وقت کمتری بگذارید و کالایی با ارزش کمتر تولید کنید. ولی باید بخاطر داشته باشید که هر چقدر ارزش محصول شما پایینتر باشد به همان اندازه تقاضا و قیمت آن پایینتر خواهد بود.

زمان و پول را می‌توان خرج کرد یا سرمایه‌گذاری کرد

زمان و پول اگر خرج شوند آنها را از دست رفته بپندارید که برگشت‌پذیر هم نیستند. اما شما می‌توانید زمان و پول خود را سرمایه‌گذاری کنید طوری که در آینده پول بیشتر و زمان بیشتری بدست آورید.

20 قانون طلایی پول برای کسب ثروت

اگر وقت و پول شما در جهت آموختن مهارتها یا دانش جدیدی سرمایه‌گذاری شود، آنگاه ارزش شخصیتی و درونی خود را افزایش داده‌اید، که در آینده باعث افزایش توانایی درآمدسازی شما و همچنین سرمایه‌ی شما می‌شود.

به همین علت است که همواره باید بخشی از درآمد خود را در هر ماه برای رشد و توسعه‌ی خودتان اختصاص دهید، طوری که بتوانید چیزهایی که در زمینه‌ی کاری شما مهم هستند را بیاموزید و بهتر عمل کنید.

نتیجه‌گیری

یکی از هدفهای مهم زندگی شما باید افزایش توانایی درآمدسازی شما باشد تا بتوانید بیشترین بهره و درآمد را در مقابل زمانی که صرف می‌کنید داشته باشید.

یکی از موثرترین روشها این است که بهترین استفاده از زمان خود را تشخیص دهید و سپس وقت و تمرکزتان را روی آن کار بگذارید.

هر چقدر بتوانید ارزش بیشتری در خود ایجاد کنید به همان اندازه محصول شما ارزشمندتر خواهد بود، و متقابلاً درآمد بالاتری برای خود خلق خواهید کرد.


برای طولانی نشدن مطلب به چند بخش تقسیم شده و بتدریج ارائه می شود. لطفاً نظرات خود را باشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.