مجله اینترنتی رمز موفقیت

۹ راز در مورد ثروت وارن بافت

مطالعه درباره سرمایه گذارهایی مثل وارن بافت بحث مفصلی طلب میکند. یک جستجوی ساده از کلمه ” وارن بافت ” در آمازون نشاندهنده وجود ۷۰۰ سرفصل کتاب است. به عنوان موفقترین سرمایه گذار در تاریخ، کنجکاو میشویم که بدانیم او از چه اصول و ایده هایی برای کسب ثروت استفاده میکرد. او چگونه شخصیتی دارد؟

۱- او اختصاصاً در رشته سرمایه گذاری تحصیل کرده است.

برای سرمایه گذارانی که بدنبال کسب درآمد متوسط هستند، بافت توصیه میکند در سهام شاخص ( مثل سهام ۵۰ شرکت برتر در بورس تهران) سرمایه گذاری کنند. ولی اگر بخواهید با بافت در جستجوی درآمد خیلی بالا در بازار باشید چطور؟

باید همانند بافت تحصیل کرده، آموزش دیده و گام بردارید. تحصیلات وی در رشته اقتصاد به دهها سال پیش زمانی که او دانشجوی دانشگاه کلمبیا بود برمیگردد در زمانیکه او شاگرد Ben Graham ، نویسنده کتاب The Intelligent Investor سرمایه گذار هوشمند، بود. آموزش دقیق جزئیات و روشهای سرمایه گذاری اولین راز ثروت وارن بافت می باشد.

۲- او به اصول خود پایبند است حتی زمانیکه محبوبیت ندارد.

آیا بخاطر دارید زمانیکه عصر دیجیتال در اواخر سال ۱۹۹۰ آغاز شد؟ از دیدگاه سرمایه گذاری، عصر دیجیتال واقعاً عجیب بود. بسیاری از مردم سهام شرکتهای نوظهور تکنولوژی را خریدند که سود و درآمد اندکی داشت. در آن زمان، بافت از سرمایه گذاری در این شرکتها دوری جست. تصمیم او باعث به زیر سوال رفتن قضاوت او در مورد این شرکتها شد. در سال ۲۰۰۱ در یک برنامه از بی بی سی بافت اشاره کرد که ” سرمایه گذاران بخاطر صعود سرسام آور سهام شرکتهای تکنولوژی دیجیتال هیپنوتیز شدند و موارد دیگر – مثل میزان درآمد آن شرکتها – را نادیده گرفتند.

۳- او مهارتهای ارتباطی خود را بوسیله تمرین بالا برد.

بافت فهمید برای آنکه پولی برای سرمایه گذاری داشته باشد باید درآمدش و مهارتهای حرفه ای اش را افزایش دهد. وقتیکه او در اوایل بیست و چند سالگیش بود، در یک دوره افزایش مهارتهای سخنرانی در موسسه دیل کارنگی Dale Carnegie شرکت کرد. او همچنین تدریس نیمه وقت در دانشگاه اوماها University of Omaha را به همین خاطر پذیرفت. سخنرانی در میان جمع مهارتی ست که بیشتر مردم میتوانند با تمرین و تکرار بدست آورند.

۴- او ساعتهای زیادی از یک روز را مشغول مطالعه است.

من ۵۰۰ صفحه مثل این را هر روز مطالعه می کنم. اینگونه دانش من ، مثل سود مرکب در سرمایه گذاری، افزوده می شود.

وارن بافت

مطالعه روزانه عادت کلیدی بافت است طوری که او با مطالعه بدنبال اطلاعات و فرصتهای جدید می باشد. او همه چیز میخواند: انواع روزنامه ها، گزارشهای مالی در مورد سرمایه گذاری های بالقوه و کتاب. مثلا او وال استریت ژورنال و فایننشال تایمز را هر روز میخواند.

مطالعه این گزارشها و کتابها و روزنامه ها و موارد دیگر بصورت روزانه خیلی شبیه سود مرکب است. با گذشت زمان دانشی که او بدست میاورد بر هم افزوده میشود و بینش وسیعتری به او میدهد. مطالعه روزانه یکی رازهای ثروتمندان است که هرکسی میتواند با برنامه ریزی درست آن را انجام دهد.

۵- او روی اصول سرمایه گذاری ارزشمند کار میکند.

فقط سهامی را بخرید که از نگهداری آن کاملا خرسند میشوید حتی اگر بازار برای ده سال در سقوط باشد.

وارن بافت

رویکردهای سرمایه گذاری متفاوتی در بازار وجود دارد: سرمایه گذاری برای بهره برداری از سود سهام، سرمایه گذاری در سهام شاخص، سرمایه گذاری با توجه به ارزش ذاتی سهام، و غیره. رویکرد بافت اساساً بر اصول سرمایه گذاری با توجه به ارزش ذاتی سهام پایه گذاری شده که توسط بن گراهام در اواسط قرن بیستم توسعه داده شده است.

سرمایه گذاری روی سهام دارای ارزش ذاتی : استراتژی انتخاب سهامی که زیر ارزش ذاتی معامله می شوند. این سرمایه گذاران بدنبال شرکتهایی هستند که به باور آنها، قیمت شان در بازار کمتر از ارزش ذاتی آنها است. آنان اعتقاد دارند که بازار به خبرهای خوب و بد واکنش نشان میدهد که در نتیجه قیمت سهام جابجا میشود طوری که با ارزش دراز مدت شرکتها همخوانی ندارد. نتیجه اش یک فرصت برای اینگونه سرمایه گذاران است که با خرید این سهام در قیمت پایینتر از ارزش ذاتی سود ببرند.

چالش بزرگ ابتدا در کشف ارزش ذاتی شرکتها و سپس شجاعت در پول دادن برای سهام آن است.

۶- او ثروتش را به آرامی بدست می آورد.

برعکس کارآفرینان امروزی عرصه تکنولوژی، بافت ثروتش را در خلال دهه ها به آرامی بدست آورد. تلاش برای سریع پولدار شدن دستورالعملی فاجعه بار است که مردم را به سمت ریسکهای احمقانه می کشاند.

۷- او مخارج شخصی خود را محدود می کند.

بافت مشهور به خرج مقدار اندک و متناسبی از ثروتش می باشد. مثلا او هنوز در منزلی در اوماها زندگی میکند که در دهه ۵۰ خریداری کرد. بافت در مقاومت در مقابل تورم یک متخصص است. با اینهمه، اگر او همه ثروتش را خرج کند، فقط مقدار اندکی برای سرمایه گذاری نیاز دارد.

۸- او محدودیتهای خود را می شناسد.

علیرغم فرصتهای بالقوه، بافت از سرمایه گذاری در شرکتهای غول تکنولوژی خودداری می کند. چرا؟ بافت در مباحثه اعلام میکند که سرمایه گذاری در تکنولوژی های جدید منجر به درآمد خوبی نمی شود. در یک مقاله معروف در مجله فورچون سال ۱۹۹۹ ، بافت اشاره کرد که شرکتهای خودروسازی یکی از نوآورآنه ترین پیشرفتهای قرن بیستم بودند، که باعث تغییر شیوه زندگی میلیونها انسان شدند. اینک بخش بزرگی از شرکتهای اتومبیل سازی امریکا ورشکسته و ناپدید شدند – واقعیتی که تلنگری به سرمایه گذاران است. با توجه به دشواری سرمایه گذاری موفقیت آمیز در شرکتهای تکنولوژی، بافت تمایل به دوری از اینگونه سرمایه گذاریها دارد.

۹- او پول درآوردن را از بچگی شروع کرد.

بافت انگار برای پول درآوردن خلق شد. در سال ۱۹۴۷ وقتی هفده ساله بود، او ۵۰۰۰ دلار از طریق پخش روزنامه بدست آورد ( معادل ۵۲۰۰۰ دلار در این زمان). پول درآوردن و مدیریت پول مهارتهایی است که به مرور زمان بدست می آید. بافت نیز بصورت خود ساخته آن را از جوانی آغاز کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.